Başkanın Mesajı – Mayıs 2015

KÖKÜ MAZİDEKİ MİLLET

MİLLÎ DEĞERLERİMİZİ KORUMANIN KUTSAL GÖREVLERİMİZ ARASINDA BULUNDUĞU BİLİNCİNİ DİRİ TUTMALIYIZ.

Geçmişten bugüne, bugünden geleceğe bırakacağımız tek mirasın millî değerlerimiz olduğunu, millî ve manevi değerleri olmayan toplumların kanadı kırılmış bir kuşa benzediğini söyleyebiliriz. Küreselleşen dünyada kültürel değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini, millî değerlerin ortak yaşama biçimimiz için gerekli olduğunu unutmamalıyız.

İnsana geçmişten yadigâr olan, geleceğe miras kalacak, korunması ve kollanması gereken millî değerler, ruhumuzu şenlendirirken yokluğuyla bizi derin hüzünlere sevk eder.

İstiklal Marşımızla, bayrağımızla, dilimizle, dinimizle, örfümüzle, âdetlerimizle, gelenek ve göreneklerimizle, bizi biz yapan tarihimizle, uğruna can verdiğimiz vatanımızla canımızı ortaya koyarcasına koruyacağımız ve kollayacağımız millî değerlerimize milletçe sahip çıkılması gerektiğini bir kere daha hatırlatma ihtiyacı duydum.

Milletlerin millî değerlerine verdiği önem, onu yüzyıllar sonrasına taşır. Yahya Kemal, Ne harâbiyim ne harâbâtiyim / Kökü mazide olan bir atiyim diyerek geleceğe bakmak için geçmişi unutmamak gerektiğini söyler;  Mehmet Âkif, Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez / Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez mısralarıyla birlik ve beraberlik vurgusu yapar; Yunus Emremiz gönül dünyasından farklı bir avaz ile Gelin birlik olalım / İşi kolay tutalım / Sevelim sevilelim / Dünya kimseye kalmaz diyerek kültürümüzün en belirleyici unsuru olan sevgiye çağırır.

Millî değerlerimiz bizi biz yapan tarihimizdir demiştik ya, her taşının altında yatanlarıyla ve akan gözyaşlarıyla bugüne gelindiğini bilenlerimiz geleceğe bir adım önde başlar. Bu nedenle geçmişten bugüne tarihimiz ve bu tarihin en önemli hediyesi olan bağımsızlığımızın bir miras olduğunu unutmadan, millî değerlerimizi korumanın kutsal görevlerimiz arasında bulunduğu bilincini diri tutmalıyız. Vazifesini en iyi şekilde yapan kişi devletini, tarihini, o tarih içindeki millî değerlerini korur ve geleceğe aktarır. 

Millî ve manevi değerlerimizin en önemli yapı taşlarından olan kültürümüzün, sanatın tüm dallarıyla hayranlık uyandıracak kadar güzel olduğunu, bu nedenle her zaman büyük bir ilgi gördüğünü de biliyoruz. Tarih sahnesinde bu kadar uzun süre kalmamızın en büyük nedeni her an iç içe olduğumuz kültürümüz ve millî değerlerimizi korumamız ve yaşatmamızdır ki, bu milletimizin en büyük özelliklerindendir. Kültürümüz ve millî değerlerimiz tarih boyunca insanların hayatına her zaman bir ışık tutmuştur. Bu ışığın sönmemesi için daha fazla çalışmalı, bu ışığı daha fazla parlatmalı ve bu ışık yolunda ilerlemeliyiz. Çünkü gelecek ancak ve ancak geçmişin ışığıyla aydınlanır. O ışığın çakıl taşlarını da aydınlatması bu aziz milletimizin varlığının devamını sağlayacaktır.

Umudumuzu, sevgimizi, birlikteliğimizi, emeğimizi, bayrağımızı ve Anadolumuzu yüreğinin en müstesna köşesinde mukaddes bir emanet gibi yarınlara taşıyacak olan gençlerimize de bu vesile ile selamların en güzelini gönderiyorum.

Nevzat Pakdil
Türk Parlamenterler Birliği
Genel Başkanı, Kahramanmaraş Milletvekili