EXPO 2016

indir (16)

PAKDİL’DEN EXPO 2016 ANTALYA AJANSI GENEL SEKRETERLİĞİ’NE ZİYARET

PAKDİL; “ENDEMİK BİTKİLER AÇISINDAN TÜRKİYE, AVRUPA’DA BİRİNCİ SIRADADIR”

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreterliğini ziyaret etti.

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreterliği yeni binasını ziyaret eden Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı, Türkmenistan Dostluk Gurubu Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kahramanmaraşlılar Derneği yöneticilerinin de hazır bulunduğu ziyarette, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, Türkiye’de ilk kez bir EXPO düzenleneceğini belirterek, bu büyük organizasyonu ülkemize yakışır bir şekilde gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Gülay, ziyaret anısına Pakdil’e, ipek böceği kozasından yapılmış çiçek ve EXPO 2016 Antalya Ajansı flaması takdim etti.

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Evrensel Botanik Sergisinin 2016 yılında Antalya’da yapılacak olmasının büyük bir avantaj olduğunu ifade ederek,  “Dünya Botanik Sergilerinin temel amacı, ticari ürünlerin tanıtılmasından ziyade, dünyanın geleceğine yönelik fikirlerin, kültürel zenginliklerin veya projelerin sergilenmesidir. Bilimsel ve kültürel birikimlerin paylaşılması, böylelikle yeni fikirlerin geliştirilebilmesine imkan sağlanması ve evrensel boyutta sosyo-kültürel gelişime katkıda bulunulmasıdır. Ülkemiz botanik çeşitlilik bakımından tüm olumsuzluklara rağmen hala çok zengindir. Bu zenginliğimiz, Expo 2016’nın Türkiye’de yapılması ile daha da anlamlı olacaktır” dedi. Pakdil açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dünyada sadece belli bir bölgede yetişen veya anavatanı belli bir bölge olan endemik bitkiler açısından ülkemiz Avrupa’dan üstün olmanın da ötesinde dünyanın birkaç bölgesinden biridir. Avrupa’nın endemik bitki sayısı toplam 2 bin 750 adet iken bu sayı ülkemizde 3 bin adettir. Sadece Antalya ilimizdeki endemik bitki sayısı 600’dür.

Ülkemizde en çok endemik bitkiye sahip 3 ilimiz 578 bitkiyle Antalya, 478 bitkiyle Konya ve 366 bitkiyle İçel’dir. Görüleceği üzere Antalya ili tek başına İspanya, Eski Yugoslavya gibi ülkelerden daha zengindir. Bu açıdan baktığımızda EXPO 2016’nın Antalya’da yapılmasının ne kadar anlamlı olduğu görülecektir. İçel İlimizin de Endemik ve Endemik olmayan bitki zenginliği açısından çoğu Avrupa ülkesinden zengin olduğu kolayca tahmin edilebilir. Kahramanmaraş ilimiz de endemik türler açısından çok zengindir.  Kahramanmaraş, Anadolu’nun suyu en bol, dağlarındaki endemik bitki türleri, muhteşem geçmişi ile zenginliğin, bereketin kentidir. Toros Dağları’nın eteklerindeki kentin yüzü dört bir yana açıktır.”