Türkiye Cumhuriyeti’nin seksen birinci kuruluş yıldönümü

Türkiye Cumhuriyeti’nin seksen birinci kuruluş yıldönümünü milletçe mutluluk, coşku ve gururla kutluyoruz.

Yüce Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır.” sözleriyle kurucularının ebediyet yolculuğunu başlattıkları Cumhuriyetimiz, milletimizin tarihin derinliklerinde mayalanan bağımsızlık ve egemenlik bilincini günümüze taşımıştır.
 
20. yüzyıla gerçek ruhunu kazandıran milli egemenlik ve bağımsızlığın yönetim rejimi olarak Türkiye Cumhuriyeti insanlık tarihinin önemli kazanımlarından biridir. Yüzyılın ilk çeyreğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin insanlık barış ve esenliğine katkıları günümüzde daha iyi anlaşılmaktadır.

Cumhuriyetle insan haklarına dayalı demokratik ve laik bir hukuk devleti olarak çağdaş yönetim gerçekleştiren milletimiz, yeni atılımlarla dünya ulusları arasındaki en seçkin yeri alma azim ve kararlılığını korumaktadır.

Hepimize düşen görev, Cumhuriyetin tüm kazanımlarına sahip çıkmak ve onu, yeni eserlerle yücelterek, geleceğe taşımak, genç kuşaklara yurttaşı olmaktan onur duyacakları bir ülke bırakmaktır.
70 milyon vatandaşımızın ve dünyadaki dost ve kardeşlerimizin ortak coşku yaşadığı bu anlamlı gün, Cumhuriyet’imizin değerlerini ve erdemlerim yeniden düşünme ve özümsenmesini sağlama günüdür.

Yüce Atatürk’ün, “Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz devrimin amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tümüyle çağdaş ve tam anlamı ve biçimiyle uygar bir toplum durumuna ulaştırmaktır.” sözü, Cumhuriyetin felsefesini çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

81. yıl dolayısıyla Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk’ü, Cumhuriyeti ilan eden TBMM’nin üyelerini, cennet yurdumuzu bize emanet eden şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz gönül borcu, saygı ve rahmetle bir kez daha anıyoruz.
En büyük bayram tüm ulusumuza kutlu olsun.
 
Hasan KORKMAZCAN
Genel Başkan