Kurban Bayramı – 2004

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Hasan Korkmazcan’ın Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesaj:
 
Kurban Bayramı’nın yüzyıllar boyunca sorumluluk ve fedakarlık duygularının ortak bir bilince dönüşmesine yol açtığını belirten Korkmazcan, günümüzde de aynı bilincin milletçe korunmasının hayati önem taşıdığını kaydetti.
 
Dünyanın, geçen Kurban Bayramı’ndan bu yana büyük acılar yaşadığını belirten Korkmazcan, bu acıların insanlık bilincinde açtığı yaraların hala kanamaya devam ettiğini; doğal afetlerin verdiği telafisi güç kayıplar ile haksız savaşların bütün insanca coşkuları gölgelediğini ifade etti.
 
”Gerekçesi ve uygulanışı her türlü utanmazlıkla kirlenen savaşlar ve savaş tehditleri insanlık kabusuna dönüşmektedir” diyen Korkmazcan, mesajında şunları kaydetti:
 
”Bu bayramda, muhtaç ve afetzedelerle dayanışmanın, tahrip edilen insanlık değerlerini koruma yolunda ortak bilince ulaşmanın çarelerini düşünmeli ve görüşmeliyiz.
 
Her türlü olumsuzluğa rağmen bayramlar, günlük hayatın koşuşturması içinde unuttuğumuz, insanı insan yapan değerleri bizlere yeniden hatırlatan; karşılıklı sevgi ve saygının pekiştiği hoşgörünün egemen olduğu son derece güzel ve önemli günlerdir. Birlik ve beraberliğin, sevginin, toplumsal dayanışmanın en kuvvetli şekliyle kendini gösterdiği bu özel günlerde kendi içimizdeki dargınlıkları, kırgınlıkları bir kenara bırakarak dostluklara yönelmek, birlikteliğimizi sağlayan ortak değerlere dört elle sarılmak, millet olarak hepimizin en öncelikli görevidir. Büyük Önder Atatürk’ün bize mirası olan Cumhuriyetimizin sağladığı barış ve huzur ortamında Türk Milleti’nin aşamayacağı hiçbir engel yoktur. Karşı karşıya bulunduğumuz ekonomik, siyasal ve toplumsal sorunların hiçbiri, milletçe el ele verdiğimiz sürece çözümsüz değildir.”
 
Korkmazcan, yurt içi ve yurt dışındaki tüm vatandaşların, Kıbrıs’taki soydaşların, Türk ve İslam dünyasının Kurban Bayramı’nı kutlarken, bayramın Türk Milleti’ne ve tüm insanlığa savaştan ve doğal afetlerden uzak, barış ve kardeşliğin egemen olduğu günler getirmesini diledi.