1 Ocak 2005 Yeni Yıl Basın Bildirisi

TÜRK PARLAMENTERLER BİRLİĞİ’NİN  GENEL BAŞKANI HASAN KORKMAZCAN İMZALI  YENİ YIL MESAJI
TPB 1 Ocak 2005 Yeni Yıl Basın Bildirisi
 
Millet olarak  birçok üzüntü ve sevinci bir arada yaşadığımız bir yılı daha geride bırakıyor, aydınlık ve mutlu yarınlara ulaşma umutlarımızı canlı tutarak, yeni bir yıla giriyoruz.
2004 yılında yaşanan savaş , terör , çatışma , kaza , doğal afet ve son Uzakdoğu depremi gibi insanlık trajedilerinin acılarını yüreklerimizde duyarken , benzerlerinin sürüp gitmemesini ve tekrar vuku bulmamasını diliyoruz.

Yeni yılın tüm insanlık için bir barış ve istikrar ortamının tesis edilmesi , dünyadaki şiddetin son bulması, insanlığın ortak sorunlarının uluslararası işbirliği ile çözülmesi doğrultusundaki niyet ve enerjilerimizin yenilenmesi ve güçlenmesine vesile olması hepimizin öncelikli isteğidir.

Siyasal , sosyal ve ekonomik alanlarda büyük değişimlerin yaşandığı, küreselleşme olgusunun etkilerinin her geçen gün biraz daha fazla hissedildiği günümüz dünyasında, Türkiye Cumhuriyeti bulunduğu bölgede laik ve demokratik bir hukuk devleti olarak güçlü ve dinamik sosyoekonomik yapısıyla her geçen gün etkinliğini arttırma ve dünya devletleri arasında hak ettiği yeri alma konusunda değerlerini koruyarak ilerleyecektir.

Yeni yıla girerken Türkiye’nin mutlu ve aydınlık yarınlara ulaşma konusunda her birey, kurum ve kuruluşumuzun daha kararlı ve sorumlu davranacağına yürekten inanıyoruz. Avrupa Birliği başta olmak üzere ülkemizin yarınlarını çok yakından ilgilendiren tüm meselelerde şu an geldiğimiz aşamaları bir tecrübe ve yeniden değerlendirme kaynağı olarak önemli bir kazanım sayıyoruz.
Bizim için milli bir dava olma niteliğini hiçbir zaman kaybetmeyecek Kıbrıs meselesinin yeni yılda beklentilerimize, hak , adalet ve insanlık değerlerine uygun bir şekilde çözüme ulaşacağı  konusunda da umutluyuz.

            Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş dünyada etkin bir ülke olarak öne çıkmasını sağlamak, çocuklarımıza ve gençlerimize övünecekleri bir ülke bırakmak, aydınlık yarınlar hazırlamak hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu sorumluluğu birlik, bütünlük ve huzur içinde yerine getirmek bilinci ve kararlılığı bize tarihimizin en önemli mirasıdır.
2005 yılında; ülkemizin, dünyamızın ve tüm insanlığın barış, kardeşlik, huzur, mutluluk ve gönence ulaşmasını diliyor, yurt içindeki ve dışındaki yurttaşlarımızın, Kıbrıs’taki ve Türk dünyasındaki soydaşlarımızın ve tüm insanlığın yeni yılını kutluyoruz.