19 Mayıs – 2005

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI:
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını milletçe bir kere daha coşkuyla kutluyoruz.
 
19 Mayıs Türk Milleti’nin tarihin derinliklerinden beri yaşattığı özgürlük , bağımsızlık ve egemenlik bilincinin 20. yüzyılda yeniden şahlandığı gündür. Büyük önder Gazi Mustafa Kemal milletimizin hasretlerine , karakterine ve yüce değerlerine inanarak Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımını 19 Mayıs’ta atmıştır. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 20. yüzyılın başında tarih sayfasından silinmek istenen büyük Türk milletinin Ulusal Kurtuluş Savaşını başlatmak için Samsun’a çıkmasının üzerinden tam 86 yıl geçti. Yüce Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 günü başlattığı Ulusumuzu esenliğe kavuşturan süreç, her yönüyle bir başarı öyküsüdür. 
 
Dünya savaşından yeni çıkmış, tüm orduları dağıtılmış, bunalım çapında  bir yokluk ve yoksulluk içinde bir milletin dört bir yanı işgal altındaki vatanını kurtarmak için gösterdiği azim ve cesaret, dünya tarihinde ikinci bir örneği olmayan büyük bir bağımsızlık mücadelesinin zafer ile sonuçlanmasını sağlamıştır.
 
Büyük Önder Atatürk’ün “Bir milletin ruhu zapt olunmadıkça, bir milletin azim ve iradesi kırılmadıkça, o millete hakim olmanın imkanı yoktur. Oysa, asırların yarattığı milli bir ruha, kuvvetli ve daimi bir milli iradeye hiçbir kuvvet karşı koyamaz.” sözü, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın özünü en iyi biçimde yansıtmaktadır.
 
Türk Ulusunun birlik ve dirlik içinde aydınlığı kucaklamasını simgeleyen Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; başta yüce Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyoruz.
 
Hasan KORKMAZCAN
Genel Başkan