30 Ağustos Zafer Bayramı – 2005

     
BİRLİĞİN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI NEDENİYLE YAYINLADIĞI BİLDİRİ
 
“Dünya tarihinin en büyük ve önemli askeri başarılarından biri olan Büyük Zaferin 83. yıldönümünü coşku ve mutlulukla kutluyoruz.
 Bu zafer yalnız Türk Milleti için değil , bağımsızlık ve egemenliklerini kaybeden tüm milletlerin 20. yüzyıldaki mücadeleleri için de bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Dünya Savaşlarından sonra emperyalizme bayrak açan bütün uluslar bizim Büyük Zaferimizden ilham almışlardır.

30 Ağustos Zaferi, Ülkemizin  içinde bulunduğu tüm güç koşullara karşın, milletimizin Büyük Atatürk yönetimindeki Kahraman Ordumuzla kenetlenerek kazandığı Kurtuluş Savaşı’nın sonucunu tüm dünyaya duyuran ve Türk milletinin şanlı tarihine altın harflerle yazılan bir kahramanlık destanıdır. 

Kurtuluş Savaşı’nın başarıyla sonuçlanmasıyla birlikte, bağımsız, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ve gerçekleştirilen büyük devrimler, ulusumuzun çağdaşlık seçimini ortaya koyan ilkeli, ileri görüşlü ve kararlı adımları oluşturmaktadır.

Millet olarak en önemli  görevimiz,  Cumhuriyetimizin temel niteliklerini koruyarak Türkiye’yi daha ileriye götürmek, ülkemizi Atatürk’ün işaret ettiği “Muasır medeniyetler seviyesine” ulaştırmaktır. Bu konuda devletin tüm kurumlarına, toplumun tüm kesimlerine ve vatandaşlarımıza önemli sorumluluk ve görevler düşmektedir. 

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Ulusumuza eşsiz zaferler kazandıran, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve O’nun silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizle gazilerimizi saygı ve şükranla anıyoruz.

Türk Parlamenterler Birliği olarak aziz Türk milletinin bu büyük bayramını kutluyor, kahraman ordumuzun tüm mensuplarına ve vatandaşlarımıza esenlikler diliyoruz.”
 
Hasan KORKMAZCAN
TPB Genel Başkanı