Cumhuriyet Bayramı Mesajı – 2005

TÜRK PARLAMENTERLER BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI HASAN KORKMAZCAN’IN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin 82. yıldönümünde büyük Türk milletinin birer ferdi ve Cumhuriyetin birer vatandaşı olmanın coşku ve onurunu bir kere daha yaşıyoruz.
 
Türkiye Cumhuriyeti, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yol göstericiliğinde milletçe gazilik ve şehitliklere yükselen fedakarlıklarla kurulmuştur.
 
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu, yalnız milletimiz için değil, bütün insanlık için önemli bir dönüm noktasıdır. Cumhuriyetimizin nasıl yüce bir insanlık ve barış abidesi olduğu her geçen gün daha aydınlık bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Tarihin derinliklerinden beri yaşattığımız özgürlük ve bağımsızlık bilinciyle kazanılan Kurtuluş Savaşımız, esarete düşen milletlere ışık tutmuştur. Zaferin doğal sonucu olan Cumhuriyetimiz de çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak azim ve kararında olan toplumlara umut aşılamaktadır.

İnsan hak ve özgürlüklerine dayalı, adaletli, barış ve refah içinde bir dünya isteyenler Türkiye Cumhuriyetiyle kader birliği içindedir. İnsanlar arası ve uluslar arası ilişkilerde hukuk yerine gücü, barış yerine savaşı, düzen yerine terörü önde tutanlar ise Türkiye Cumhuriyetinden rahatsızdır. Bunlar, insanlık ve çağdışı emperyalist amaçların sahipleri ile onların bilinçli ve bilinçsiz araçlarıdır. Türkiye Cumhuriyetine yönelen karanlık saldırılar, Cumhuriyete aydınlık bir bilinçle sahip çıkmanın bütün barışsever insanlık için ölçülemez bir değer taşıdığını göstermektedir.
Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik bir hukuk devleti olarak  ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.

Cumhuriyeti, kurucularının emaneti olarak, onların inanç, bilinç ve ilkelerine sadık kalarak gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin en kutsal görevidir. Bu görev bizim milli onurumuz olduğu kadar hep beraber taşıdığımız insanlık şerefimizdir.

Yüce Önder’in, “Türkiye Cumhuriyeti her manası ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır. Kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır” sözü, Cumhuriyet’e her koşulda sahip çıkılması ve Cumhuriyet’in yeni başarılarla geleceğe taşınması konusundaki vazgeçilmez sorumluluklarımızı dipdiri tutmaktadır.

Bizler, Atatürk’ün  yaktığı aydınlanma ışığını söndürmeden taşıyacak, demokratik laik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacağız.

Daha güzel yarınlar için, her alanda çatışma yerine  saygıyı, kavga yerine  adalet ışığında barışı, karanlık yerine bilinçli aydınlığı seçmeliyiz.

Cumhuriyetimizin 82. yıldönümünde başta Büyük Önder Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.
En büyük bayram tüm milletimize kutlu olsun.