İstiklal Marşın Kabulü – 2005

Türk Parlamenterler Birliği’nin İstiklal Marşı’nın TBMM tarafından ulusal marş olarak kabul edilmesinin 84. yıldönümü dolayısıyla yayınlandığı mesaj:
 
Kurtuluş Savaşı, yurt sevgisini tüm değerlerin üstünde tutan Türk Ulusu’nun, Yüce Atatürk önderliğinde, özveriyle başarıya ulaştırdığı, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanıdır.

Birlik ve bütünlük içerisinde her türlü güçlüğe karşın kazanılan bu zafer, yabancı egemenliğindeki diğer uluslara da örnek oluşturmuştur.
 
Büyük Şair Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı “İstiklal Marşı”, Türk Ulusu’nun bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, yurttaşlarımızı ortak düşünce ve değerler düzleminde buluşturan eşsiz bir yapıttır.

Ulusal birliğimizi sağlayan temel öğelerden olan “İstiklal Marşı”, özlü dizeleriyle Türk Ulusu’nun, yurt ve bayrak sevgisini, özgürlük, bağımsızlık ve çağdaşlık tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır.

İstiklal Marşı’nın TBMM tarafından ulusal marş olarak kabul edilişinin 84. yıldönümünde, başta büyük Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın komutanlarını , tüm şehitlerimiz ve gazilerimizle değerli şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.
 
Hasan KORKMAZCAN
Genel Başkan