Atilla İLHAN’in Vefatı – 2005

TÜRK PARLAMENTERLER BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI HASAN KORKMAZCAN’IN ATİLLA İLHAN’IN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ YAYINLADIĞI MESAJ
 
“Türk edebiyatının  seçkin ismi Attila İlhan’ın vefatını  üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. 
 
Fikir, sanat ve edebiyat dünyasına büyük katkıları olan,  kişiliği ve eserleriyle   ulusumuzun sevgisini kazanan Atilla İlhan, Türk edebiyatının  usta isimleri arasında her zaman saygıyla anılacak, bıraktığı yapıtlarıyla kendisinden sonraki kuşaklara yol göstererek yüreklerde yaşayacaktır.
 
Atilla İlhan, uygarlığımızın tarihsel bütünlüğünü şiirlerine olağanüstü güzellikte yansıtan, büyük bir sanatkardı. Şiirlerini Türk edebiyatının geçmiş devasa mirasını özümsemiş bir yürek olarak ve çağını iyi kavramış bir bilinçle söyledi. Bu sebeple Atilla İlhan, milli kültürümüzün gelecek kuşaklara ulaştırılmasında en görkemli paylardan birine sahip olacaktır.
 
Atilla İlhan, milletimizin zarafet ve duygu yüklü akılcılığını, küresel arenada yarıştırabilen ve bunu  bilimsel dünyanın netliği içinde başarabilen bir düşünürdü. Onun düşüncelerinden günümüzün ve geleceğin kuşakları sağlıklı yol haritaları üretebileceklerdir.
 
Atilla İlhan’ın boşluğu doldurulmayacaktır, zira o meydan okumanın tevazuu, çok yönlülüğün zirvesi, karmaşık ve kalabalık bir platoda erdemliliğin yalnızlığı olarak simgeleşmiştir.
 
Simgeler, milli hafızada ve bilinçte hiçbir boşluk bırakmadan yaşamaya devam ederler.
 
Atilla İlhan’a Tanrı’dan rahmet, ailesine, yazın, basın ve kültür dünyamıza başsağlığı dilerim”