Çanakkale Zaferi – 2006

TÜRK PARLAMENTERLER BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI HASAN KORKMAZCAN’IN ÇANAKKALE ZAFERİNİN YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA YAYIMLADIĞI MESAJ:
 
Çanakkale Zaferi, milletimizin binlerce  yıllık şanlı tarihinde,  birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek varlığımızı ebedileştiren birçok başarılarından  biridir.

Çanakkale, bağrında yatan binlerce kefensiz aziz şehidimizle, sadece bir kahramanlık beldesi değil, aynı zamanda, bozulmasına hiçbir zaman müsaade etmeyeceğimiz, daima özenle sahip çıkacağımız birlik ve beraberliğimizin de en büyük sembollerindendir.

Dünya tarihinde dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi, yurdunu kurtarmak için şahlanan bir milletin, bağımsızlık ve egemenlik aşkının heyecan ve ibret verici destanıdır. Tarihleri dolduran Türk’ün şan ve şeref dolu geçmişine yaraşan bu zafer, dost ve düşman bütün milletlerin hayranlığını kazanan, değeri zamanla daha da abideleşen yüce kahramanlık tablosudur.
 
Türk Milleti’nin vatan ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda önüne çıkan tüm engelleri aşabilecek güçte olduğunu ve  “Çanakkale Geçilmez” gerçeğini tüm dünyaya kabul ettiren  bu zafer,  bir milletin yeniden varoluşuna   zemin hazırladığı gibi, bugün bu aziz vatanda, canımızdan ve malımızdan emin olarak, Türk olmanın onur ve gururuyla , bağımsız bir hayat sürdürebilmemize de imkan sağlamıştır.
 
Çanakkale’de bir evlâdını veya bir yakınını şehit vermeyen Türk ailesi çok azdır. Yurdun her tarafı, yakın zamana kadar,  eşleri Çanakkale’de şehit düşen analar, evlât ve yakınlarını kaybeden babalarla doluydu. Tarihte hiçbir millet bu kadar fedakâr olamamıştır.
 
Atatürk’ün “Türk Milleti, millî birlik ve beraberlikte bütün güçlükleri yenmesini bilmiştir” sözü,  bugün de her zamankinden fazla  millî birlik ve beraberlik için parolamız  olmalıdır. Çanakkale Destanı’nı kanları ile yazan, İstiklâl savaşını kazanan aziz Türk milletine yaraşan budur. 
 
Bu duygularla, 18 Mart Zaferinin yıldönümünde başta Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, Türk Milleti’nin ve Türk Vatanının bölünmez bütünlüğü uğruna hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden ve hayatta olan kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz. 
 
Hasan KORKMAZCAN
Genel Başkan