23 Nisan Çocuk Bayramı – 2007

TÜRK PARLAMENTERLER BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI HASAN KORKMAZCAN’IN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

Büyük Türk milletinin irade , bağımsızlık ve egemenliğinin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 85. yıldönümü ile, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Yenilmiş bir imparatorluğun küllerinden , tüm dünya milletlerine örnek teşkil eden bir şahlanış ve bağımsızlık mücadelesi ile Türkiye Cumhuriyeti’ni çıkaran ulusal kurum Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.

TBMM’nin kurucusu ve ilk Başkanı, Kurtuluş Savaşı’nın Başkumandanı Mustafa Kemal Atatürk , 23 Nisanı geleceğimizin ışığı çocuklarımıza armağan etmiştir. 23 Nisan artık bütün dünya çocuklarının barış ve kardeşlik bayramına dönüşmüştür.
 
Bu mutlu günde Kurtuluş Savaşı’nın  zor koşullarında, Milletimizin esenliği yönünde hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan ve milli egemenliği, başka bir deyişle Türk insanının özgür iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde geçmiş dönemlerde görev yapanları saygıyla anıyoruz.
 
Ölümsüz Atatürk’ün “Büyük Millet Meclisi Türk Milletinin Asırlar süren Arayışlarının Özü ve Onun Bizzat Kendini İdare etme Şuurunun Canlı Bir Timsalidir” sözlerindeki anlam doğrultusunda kurulan, demokratik ilkelere bağlı, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temel kurumu olarak TBMM’nin varoluş ilkelerinden sapmadan, sonsuza kadar yaşayacağına olan inancımızı bu mutlu günde bir defa daha tazeliyoruz.
 
Milletimizin en değerli varlığı ve yarının büyükleri olan çocuklarımıza daha güçlü, daha güzel, daha yaşanabilir bir Türkiye bırakmak için çaba göstermeliyiz. Çocuklarımız sevgiyle büyüyen çiçeklerdir. Onlar , toplumun ortak umudunu yaşatmaktadır.
 
Dünya üzerinde çocuklara armağan edilen tek bayram olma özelliğini de taşıyan bu bayramın tüm ulusumuza kutlu olmasını dilerken, başta ulu önder Atatürk  olmak üzere tüm şehitlerimiz ve merhum gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. 
 
Hasan KORKMAZCAN
Genel Başkan