Başkanın Mesajı – Ekim 2016

TÜRKİYE, GÜVEN VE İSTİKRARIN TARTIŞMASIZ ADRESİDİR
GAZİ MECLİSİMİZE YENİ YASAMA YILINDA BAŞARILAR DİLİYORUM. MİLLETVEKİLLERİMİZİN, SİYASİ LİTERATÜRÜMÜZDE YERİNİ ALAN “YENİKAPI RUHU”YLA ÇALIŞMALARINI GÖNÜLDEN TEMENNİ EDİYORUM.
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi, 26. Dönem’in 2. Yasama Yılı faaliyetlerine 1 Ekim itibarıyla başladı. 15 Temmuz darbe teşebbüsü karşısında millî iradenin gür sesini yükselten, milletin hukukunu çiğnetmemek için bedenini siper eden Gazi Meclisimize yeni yasama yılında başarılar diliyorum. Milletvekillerimizin, siyasi literatürümüzde yerini alan “Yenikapı Ruhu”yla çalışmalarını gönülden temenni ediyorum.
 
Hain darbe teşebbüsü ve terör saldırıları Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasını engelle-yemeyecek ve “güvenli ülke” imajını zedeleyemeyecektir. Bunun en somut göstergelerinden biri, 192 ülkeden yaklaşık 2 bin delegenin katılımıyla İstanbul’da “26. Dünya Posta Kongresi”nin düzenlenmesidir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın himayesinde, PTT A.Ş.’nin ev sahipliğinde 20 Eylül’de başlayan bu uluslararası organizasyon, özellikle darbe teşebbüsünün ardından dünya kamuoyunda ülkemizin güvenli olmadığı yönünde bir algı oluşturmaya çalışan çevrelere güzel bir cevap niteliğindedir. Açılışına Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın da katıldığı 18 günlük bu kongre ile ulusal ve uluslararası alandaki diğer başarılar, Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada istikrarın sembolü, güvenli bir ülke olduğunu dost-düşman herkese göstermiştir.
 
Bilindiği gibi, geçtiğimiz ay 71. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da konuşmacı olduğu Genel Kurul’da başta Suriye İç Savaşı olmak üzere pek çok önemli konuda müzakereler yürütüldü. Cumhurbaşkanımızın dünyaya verdiği mesajlar ise çok önemli ve dikkat çekiciydi. Uluslararası arenada mazlumların koruyucusu konumundaki ülkemizin mülteciler ve Filistin sorunu hakkındaki görüşlerini ifade eden Sayın Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. FETÖ’nün yalnızca ülkemizi ilgilendiren bir sorun olmadığını, tüm devletlerin bu terör örgütüyle mücadelede etkin rol alması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanımız, “FETÖ ile mücadele etmezseniz yarın çok geç olabilir” uyarısında bulundu. 15 Temmuz gecesi milletimizin yazdığı demokrasi destanı ise Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde önemle durduğu konular arasında yer aldı.
 
Eylül ayında, ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde idrak ettiğimiz Kurban Bayramı, anlamına uygun şekilde bize yine dayanışmayı, kardeşliği, paylaşmayı hatırlattı. Birlik ve beraberliğimiz daha da güçlendi. Yaklaşan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın da millî coşkumuza, demokrasimize dört elle sarılmamıza vesile olacağına inanıyorum. Bu duygularla milletimizin geçmiş Kurban Bayramı’nı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.
 
Nevzat Pakdil
Türk Parlamenterler Birliği
Genel Başkanı, Kahramanmaraş Milletvekili